סקטור הביומד – לאן פנינו מועדות בשנת 2017?

jpm-conference

 

כנס הביוטכנולוגיה של JPM כבר מאחורינו, אבל משאיר המון חומר ומידע לעיכול, ולמען האמת, יש למעשה השנה פחות דברים לעכל מאשר בשנים קודמות, כאשר רוב המצגות שודרו בשידור חי, אבל יש כמה עניינים מעניינים במיוחד שאתייחס אליהם בכתבות המשך.

בצורה כי מופשטת, אם הייתי צריך לתאר את הטון וההרגשה שלי בעקבות הכנס במילה אחת, אז הייתי בוחר במילה "זהירות" אבל אני לא בטוח כי למעשה זהירות מכסה את העניין בצורה נכונה. הדרך הטובה יותר להתייחס לעניין לדעתי זה "חוסר השכנוע". הדבר הכי מעניין הוא שגם אלה עם רעיונות הלונג או אלה עם רעיונות השורט היו צודקים אם זה ברעיון או במסחר. התנודתיות והירידות החדות בסקטור הביומד בשנה האחרונה הותירו את שני הצדדים אם זה לונג או שורט במצב של אי החלוטיות, ואני נתקל בעניין הזה כמעט בכל שיחה שעולה עם מובילי דיעה ואנליסטים בתחום הביומד. לסוחרים יש רעיונות לונג או שורט, אבל שניהם מודאגים מעצם הגעה למצב של משקל יתר עם הטריידים שלהם, מאחר והלונגיסטים לא הספיקו להיות מתוגמלים לאורך זמן ביחס לסיכון שהם לקחו, והסקטור במצב של מכירת יתר כך שהשאיר את השורטיסטים במצב לא נח מבחינת יחס סיכוי/סיכון.

אז מה זה אומר לגבי שנת 2017?
הייתי מתרגם את זה שהשוק השנה הוא שוק "בחירת הדובדובנים" שבמניות הביומד. וכאן צריכים לעבוד קשה יותר בחיפוש ומבחקר למציאת המניה המתאימה לנו כמשקיעים או כסוחרים, אם זה לטווח קצר, בינוני או ארוך. ברור עדיין שסקטור הביומד יסחר כקבוצה בזמנים מסויימים (ראה דברי טראמפ) אבל אם כולם או בעצם הרוב בימים אלה משתייכים לקבוצת הסוחרים "הזהירים" אז לדעתי יש מספיק כסף אשר נותר בצד וממתין לאירועים, ואפשר לראות אותו נכנס בכמויות לשמות ספיצפיים בעקבות חדשות טובות. זה אולי לא אומר שהמהלכים החיובים ימשיכו והמגמה העולה בשמות מסויימים ימשיכו לאורך זמן בעקבות קטליזטורים חיוביים כפי שהתרגלנו בעבר, אבל אני חושב שהשנה נראה המשכיות במהלכים אלה יותר מאשר ראינו בשנה שעברה, כאשר המגמה הרווחת ב 2016 הייתה שהמחיר של המניה מתחיל להתממש באותו יום של הודעה חיובית במיוחד כמו אישור ה FDA או הצלחה בניסוי קליני חשוב בשלבים מאוחרים, היינו עדים לעלייה חדה בשעת הוצאת הידיעה, וישר מתחילים המימושים שברוב המקרים היו מביאים לסגירה באדום של אותה חברה אשר הגיעה ליעד שעבדה שנים רבות להגיע אליו.

לכן, לדעתי השנה המפתח הוא מציאת אותן חברות ביומד שיש להן מוצרים איכותיים וצד פונדימנטלי חיובי במיוחד, אשר יכול להביא להתפתחויות חיוביות בעתיד ויגרום לביצועים עם תשואת יתר. אין זה אומר כי סקטור הביומד ישיג ביצועים העולים מעל אלה של השוק הרחב, כמו שזה נראה כי המשקיעים הרוחביים או הכללים (לא משקיעי יעד או סקטור מסוים) או כפי שקוראים להם generalists עדיין נמצאים במצב של היסוס אם להעביר חזרה כספים לסקטור הביומד, אותו סקטור אשר משכו את כספם ממנו בשנה האחרונה בעקבות חוסר היכולת להתעלות על ה SPY כפי שעשה בשנים 2010 עד 2015. כדי להזיז את המחט בחזית הזאת אנחנו צריכים לראות במיוחד יותר מיזוגים ורכישות M&A או קטליזטורזים חיוביים שהם גדולים ומשמעותיים במיוחד. הקטליזטורים העיקריים בשנת 2017 הם לא משמעותיים כמו בשנת 2016, אבל יש מספר חברות בסקטור עם סכומי מזומנים ענקיים במאזנים שלהם, ביניהם חברת GILD עם מליארדי דולרים מזומן בקופה, ואשר המנכ"ל שלה הצהיר בכנס JPM בראיון לרשת CNBC כי היעד העיקרי שלהם לשנת 2017 הוא רכישות ומיזוגים, אז האפשרות לראות את הסוחרים הכללים- generalist חוזרים בגדול לסקטור הביומד עדיין קיימת, מה שיכול להביא לסנטימנט חיובי ועליות לרוחב בענף ובסקטור הביומד במיוחד.

אסכם במשפט אחד, שנת 2017 היא שנת ה M&A, שנת המיזוגים וההשתלטויות של חברות הפארמה על חברות ביומד קטנות עם פיתוחים מוצלחים אם זה בתחום מחלות היתום, תחום הסרטן – אונקולוגיה חיסונית, או תרופות למחלות עם שוק גדול אשר יכולות להצטרף לרשימת ה "תרופות המיליארד דולר".

לצפייה בראיון של מנכ"ל GILD ב CNBC לחץ על הלינק הזה: http://video.cnbc.com/gallery/?video=3000582917

הצטרף למשפחת ביוהולדר – הרשם וקבל כניסה חופשית לפורומים הפתוחים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.