האיומים בצפון קוריאה מדרבנים את ארה"ב בחיפוש אחר טיפולים חדשים בנפגעי קרינה

לאחר סגירת המסחר בארה"ב התפרסמה כתבה מורחבת ברויטרס ע"י הכתבת Divya Grover, אשר עוסקת שוב באיום הגרעיני של צפון קוריאה כנגד ארה"ב וההשפעה על ההתקדמות בפיתוח התרופה לטיפול בקרינה חריפה של חברת פלוריסטם, כמו כן האפשרות לחתימת הסכם הצטיידות בתרופה למאגר החירום של צבא ארה"ב ו BARDA.

האיום המתגבר של מלחמה גרעינית פוטנציאלית בין צפון קוריאה לארה"ב הוביל את משרד ההגנה לשלב ידיים עם מספר של חברות ביומד בפיתוח טיפולים רפואיים יעילים יותר עבור תסמונת קרינה חריפה.
העוינות בין שני העמים הגיעה לשיא חדש בחודש נובמבר האחרון, לאחר שנשיא קוריאה ירה טיל בליסטי בין יבשתי המסוגל להגיע ליבשת ארה"ב.

פקידי בריאות בוושינגטון אומרים כי יש להם מלאי מתאים במקרה של התקפה גרעינית וגרימת הרעלת קרינה המונית.
אבל הצהרות על ידי קומץ של מפתחי תרופות אשר נמצאים בהסכם שותפות עם הממשלה, נותנת את ההנחה שה DoD (משרד ההגנה האמריקאי) מגביר את המאמצים לפתח טיפולים חזקים יותר אשר יכולים להגן על הצבא והאזרחים עוד לפני ההתקפה הגרעינית.

התקציב של DoD הקצה 3.9 מיליון דולר מהמימון הכולל שלו כדי לפתח אמצעי מניעה רפואיים כאלה בשנת 2018, גידול של 600,000$ משנה שעברה.

עם זאת, המספרים הזמינים על כמה חוזים שהונפקו לחברות כולל חברת Clivland BioLabs  והחברה הפרטית Humanetics מראים מימון של לפחות 13 מיליון דולר, מה שמרמז כי מחלקות אחרות של הסוכנות הצבאית משקיעות בתחום זה.

התגמול לחברה אשר תצליח לפתח תרופה מוצלחת הוא גבוה: בשנת 2013, הממשלה הוציאה 157 מיליון דולר כדי להוסיף למלאי החירום שלה את התרופה העתיקה  Neupogen של חברת Amgen בת שלושת העשורים, אך היא ותרופות אחרות במלאי מוגבלות מאחר שהן מטפלות רק במספר תופעות לוואי לאחר החשיפה לקרינה בפועל.

מומחים רפואיים אומרים כי ההגדלה של 700 מיליארד דולר בתקציב צבאי שנחתם על ידי הנשיא דונלד טראמפ בחודש שעבר שם יותר דגש על תוכניות נגד האיום הצפון קוריאני ועשוי לאפשר הוצאה גדולה לטיפולים חדשים.

התרופות החדשות בפיתוח לחשיפה לקרינה נועדו לשחזר את האיבוד של כל שלוש שורות תאי הדם – תאי דם לבנים, אדומים וטסיות – ללא צורך בבדיקות דם מרובות או אינו מצריך סינון של הנפגעים.

חברת פלוריסטם הישראלית, חברת Cleveland BioLabs ו- Neumedicines שבבעלות פרטית, נמצאות כולן בשלבים האחרונים של פיתוח הטיפולים, בעוד שחברת Humanetics עדיין לא התחילה הניסוי בשלבים-מוקדמים של התרופה האוראלית שלה.
פלוריסטם מפתחת תרופה הניתנת להזרקה, אשר יכולה למנוע או להפחית את חומרת הרעלת הקרינה אם נלקחה עוד לפני החשיפה.

מימון נוסף עבור הצבא האמריקני עשוי לתמוך בפיתוח מהיר יותר של אמצעי נגד רפואיים, אמרה סגנית נשיא חטיבת צפון אמריקה של פלוריסטם, דר' קארין קליינהאוז.

"כל אחת משלושת התרופות Leukine, Neulasta, Neupogen מכוונת רק להתאוששות של תת אוכלוסייה של תאי הדם הלבנים, ללא השפעה על שתי שורות תאי הדם האחרים, תאי דם אדומים וטסיות. מנגד אין צורך בקביעה מוקדמת של כמות החשיפה לקרינה ובדיקות דם מרובות עבור מתן הטיפול בתאי PLX-R18, מה שהופך את PLX-R18 לטיפול המתאים ביותר במצב אירוע רב נפגעים", אמר דר' קליינהאוז על התרופה הניסיונית של החברה.

המינהלת הלאומית לאווירונאוטיקה וחלל (NASA) נכנסה גם כן לשותפות באוגוסט האחרון עם הרשות למחקר ופיתוח ביו-רפואי BARDA, תוך התמקדות בסוגיות הקרינה שחוו האסטרונאוטים.

מדען הרדיולוגיה של נאס"א, ד"ר הונגלו וו, אמר לרויטרס כי בהחלט יהיה עניין בתרופות שניתן לקחת לפני החשיפה לקרינה.

מנכ"ל חברת Neumedicines לנה בזיל, אשר מפחת את התרופה HemaMax שהיא טיפול שלאחר החשיפה, אמרה כי הטיפולים-המקדימים אשר ניתנים מראש לא יזכו לעדיפות כי הם מוגבלים לאנשי צבא או המגיבים הראשונים לאירועים ולא לקהל האזרחים הרחב.

"אתה לא יכול לתת תרופה לפני-החשיפה לאוכלוסייה האזרחית", אמרה.

בנוסף, פלוריסטם מתכננת להרחיב את הטיפול בתרופה ותתאים לשימוש בחולי סרטן, אמר מנכ"ל החברה, יקי ינאי, והוסיף כי לתרופה פוטנציאל שוק של מיליארד דולר בהכנסות.

"אם אנחנו הולכים להגיע לשוק הכימותרפיה, אנחנו מסתכלים על שוק הרבה יותר גדול".

Reporting by Divya Grover in Bengaluru; editing by Patrick Graham and Bernard Orr

לכתבה המלאה באנגלית באתר רויטרס לחץ על הלינק הזה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.